Co warto wiedzieć

COVID

UWAGA: Aktualizacja 08.04.2021

👉 Restrykcje wprowadzone w Portugalii nie obejmują Madery. Regionalny rząd, w ramach przyznanej mu autonomii, wydaje własne rozporządzenia mające zastosowanie na Maderzę i Porto Santo.

👉 Polacy po przylocie na Maderę nie są objęci 14 dniową kwarantanną.

👉 Zanim zdecydujecie się na lot na Maderę z przesiadkami, upewnijcie się jaki zasady obowiązują w kraju tranzytowym oraz u przewoźnika (czy przed wejściem na pokład samolotu należy okazać negetywny test).

👉 władze Niemiec od 30 marca wprowadziły nowe rozporządzenie, wg którego kto leci do Niemiec, lub tranzytem przez Niemcy do innego państwa członkowskiego Schengen musi przedstawić negatywny test zrealizowany najpóźniej 48 godzin przezd podróżą. Akceptowalne testy to: antygen, PCR, RT/LAMP i TMA. Powołuję się na strony: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy i https://www.skyscanner.pl/ograniczenia-dotyczace-podrozy/niemcy/29475381

👉lecąc z Polski na Maderę z przesiadką w Portugalii kontynentalnej przy odprawie na lotnisku należy okazać negatywny test PCR https://www.gov.pl/web/portugalia/restrykcje-dot-wjazdu-na-terytorium-portugalii-kontynentalnej?fbclid=IwAR144BxlCo2-VrAuSbdiCpodxxdp9q64hcDG_6j-aVKUbohzbGfNwL_pBaw

👉Lecąc z Madery do Portugalii kontynentalnej przed wejściem do samolotu nie jest wymagany negatywny test. ALE 11 marca Transavia ogłosiła, że przy lotach Funchal – Porto – Paryż wymaga okazania negatywnych testów już na Maderze. W obecnych czasach najpewniejszą opcją jest lot czarterem z Polski, a najlepiej z biurem podróży, który w przypadku problemów z powrotem do kraju po prostu się Wami zajmie.

❗️❗️ PONIŻEJ ZNAJDZIECIE INFORMACJE DOTYCZĄCE NASTĘPUJĄCYCH KWESTII:

📌Przylot na Maderę i procedury na lotnisku związane z Covid-19. Kto jest ZWOLNIONY z robienia testów. Co dalej, jeśli wynik testu jest POZYTYWNY.

📌 Sytuacja epidemiczna na Maderze

📌 O przywożeniu chorych z Portugalii kontynentalnej na Maderę

📌 Obowiązujące restrykcje na Maderze

📌 Stanowisko polskiej Ambasady w Lizbonie

📌 Gdzie na Maderze można wykonać testy PCR i antygenowy. Jaki jest ich koszt?

____________________________________________________________________

📌Przylot na Maderę i procedury na lotnisku związane z Covid-19. I co dalej, jeśli wynik jest POZYTYWNY. 1. Lecąc Enterem (świadczą usługi przewozowe dla Itaki , TUI i Rainbow’a) przy odprawie na lotnisku należy wręczyć podpisane oświadczenie (zdjęcie nr 1) 2. Do 48 godzin przed przylotem na Maderę, wszyscy przylatujący (niezależnie od tego, czy będą poddani testom PCR po przylocie czy będą z tego testu zwolnieni (patrz punkt 6)) muszą się zarejestrować na stronie https://madeirasafe.com/ (strona dostępna w języku portugalskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim) (zdjęcie nr 2) – przy rejestracji należy podać pełne imię i nazwisko, kraj z którego osoba przylatuje, adres mailowy, nr telefonu oraz hasło dostępu – po zalogowaniu się należy podać z jakiego kraju osoba przybywa, powód pobytu (zawodowy, odpoczynek, zdrowotny lub inny), dokładny adres gdzie osoba będzie zakwaterowana po przylocie na Maderę, towarzysze podróży, środek transportu (samolot lub prom), nr lotu, nr miejsca w samolocie.

👉Te dane, zwłaszcza ostanie, można zawsze uzupełnić lub poprawić w sekcji (Change Trip). Tutaj też znajdziesz kod QR (o którym poniżej). (zdjęcie nr 3) – pojawiają się jeszcze pytania, czy osoba przybywa lub mieszka w miejscu gdzie jest zdiagnozowane ognisko covid-19, czy miała kontakt z osobą u której zdiagnozowano covid i czy u samego podróżującego zdiagnozowano covid – każdej osobie jest przydzielony kod QR (kwadratowy kod graficzny). Ten kod można wyświetlić na komórce, ale też można go sfotografować i okazać na lotnisku tylko zdjęcie kodu (np. gdyby rejestracja została zrobiona na komputerze) 3. W samolocie należy mieć cały czas założone maseczki 4. Po odbiorze bagażu na Maderze, a przed wejściem na salę przylotów, każdej osobie jest mierzona temperatura zdalną kamerką (zdjęcie nr 4 i 5) 5. Osoby które mają ważne testy PCR zrobione w Polsce do 72 godzin przed przylotem kierują się zieloną strzałką na prawo. Po okazaniu testów, mogą wyjść z lotniska (zdjęcie nr 6).

👉Madera nie posiada listy rekomendowanych zagranicznych laboratoriów. Powinno to być laboratorium akredytowane przez polskie Ministerstwo Zdrowia. Jeśli wynik testu jest wydany w języku polskim pownieni być przetłumaczony na język angielski lub portugalski. W praktyce wygląda to tak, że osoby mające wynik testu w języku polskim, bez problemu po jego okazaniu wyszły z lotniska.

👉 Wynik testu należy załączyć do aplikacji madeirasafe.com 6. Kto jest zwolniony z robienia testu:

👉 Dzieci do 12 roku życia

👉 Pasażerowie, którzy przedstawią zaświadczenie, że okaziciel dokumentu został ozdrowieńcem w ciągu 90 dni licząc do daty przylotu na wyspę. W praktyce może to być test w wynikiem pozywnym pasażera lub zaświadczenie lekarskie potwierdzające przejście covida i wyzdrowienie.

👉 Pasażerowie, którzy przedstawią dokument potwierdzający, że przyjęli dwie szczepionki przeciw Covid-19 i mając na uwadze czas zadziałania szczepionki na system obronny zgodnie z informacją zawartą w opisie lekarstwa. W pratyce jest to okres 7 – 14 dni. W rezolucji nie ma sprecyzowanej informacji, jak takie zaświadczenia mają wyglądać. Na pewno jest zalecanie ich przetłumaczenie na język angielski. Wszystkie zaświadzczenia muszą zostać załączone w aplikacji madeirasafe.com

👉Mam informację od polskich turystów, że przedstawili zaświadczenie dostępne na stronie epacjent (również dostępne w j angielskim) i paszport ze szpitala z numerami szczepionek. 7. Osoby, które nie mają zrobionego testu PCR podążają za niebieską strzałką na lewo. Asystenci proszą o pokazanie kodu QR. Jeśli ktoś z przylatujących jeszcze się nie zarejestrował na stronie https://madeirasafe.com będzie musiał to zrobić teraz. Asystenci mają tablet na którym można dokonać rezerwacji. (zdjęcie nr 7) 8. Jeśli chodzi o same badania – ❗️KOSZT ICH WYKONANIA JEST PO STRONIE MADERY. Pasażerownie nie płacą za jego wykonanie❗️ – należy podjeść do pielęgniarki, okazać kod QR i potwierdzić swoją tożsamość oraz nr telefonu. Pielęgniarka wręcza 4 kody paskowe, jeden dla podróżującego, 3 należy przekazać osobie robiącej badania (zdjęcie nr 8 i 9) – jest pobierany wymaz z nosa👃 i z gardła 👅. Cała procedura nie zajmuje więcej niż 30 – 45 sekund 🤨Powiem tak, pobieranie wymazu z nosa nie było najgorszą rzeczą, która mnie spotkała w życiu, ale czułam pewien dyskomfort. 9. Od wejścia z bagażem do sali przylotów do zrobienia testu cała procedura trwała równą godzinę. Ale byłam jako jedna z ostaniach osób badanych w około 190 osobowej grupie. Wszystko obyło się sprawnie

👍 10. Autobusy Itaki czekały na wszystkich pasażerów, aż ci wykonają test. Kto przylatuje na własną rękę na miejsce zakwaterowania może dostać się wypożyczonym samochodem, taksówką lub aerobusem, który regularnie kursuje do Funchal. Link do rozkładu jazdy aerobusa: https://www.sam.pt/en/aerobus-information.html 11. Pasażerowie dostaną wiadomość mailem lub telefonicznie z recepcji hotelu o wyniku testu do 12 godzin od pobrania wymazu. Do czasu jego poznania NIE WOLNO wychodzić z pokoju hotelowego czy też rezydencji. Tylko osoby z wynikiem negatywnym mogą opuścić miejsce zakwaterowania. 12. Wynik dostałam 8 godz. później. Negatywny 😉 13. Jeśli wynik testu jest POZYTYWNY, pasażer zostanie zakwaterowany na koszt Madery w hotelu Pestana Ocean Bay (https://www.pestana.com/pt/hotel/pestana-ocean-bay) lub Terrace Mare https://www.terracemarhotel.com/. UWAGA! Zdarzyły się już przypadki, że osoby z wynikiem pozytywnym pozostały na czas kwarantanny w miejscu gdzie same wykupiły pobyt na czas urlopu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, osoba zostaje objęta 14 dniową kwarantanną licząc od momentu testu pozytywnego. Jeśli po 2 tygodniach nie ma objawów, po wywiadzie telefonicznym przeprowadzonym przez lekarza, taka osoba może opuścić hotel. Jeśli podczas pobytu pojawią się symptomy COVIDA, wtedy czas 14 dniowej kwarantanny jest liczony od dnia pojawienia się objawów wirusa.

✋ Osoby mające wynik testu niejednoznaczny, też nie mogą opuszczeć pokoju hotelowego. Najczęściej kolejnego dnia zostanie im wykonany kolejny test. Do poznania jego wyniku, nadal nie można opuszczać pokoju/ rezydencji. Podaje dwa numery telefonów komórkowych, gdzie można zadzwonić i zapytać się o wynik testu, jeśli w ciągu 12 godzin jeszcze go nie otrzymaliście: +351 969320327 i +351 969320235 Po stronie pasażera i na jego koszt (lub ubezpieczyciela) jest kwestia podróży powrotnej (przebukowanie lub zakupienie nowego biletu).

❗️ Rodzina lub osoby towarzyszące pasażerowi z wynikim pozytywnym mogą zostać objęte kwarantanną do czasu wykonania u nich ponownego testu. Najczęściej 1 – 2 dni później. Po wykonaniu ponownego testu, dopóki osoba nie dostanie wyniku, nie może opuszczać miejsca zakwaterowania❗️

✋Zalecamy robienie testów w Polsce, przed przylotem na Maderę.

❗️JEŻELI DECYDUJECIE SIĘ NA WYKONANIE TESTÓW NA LOTNISKU PO PRZYLOCIE NA MADERĘ, SZANUJCIE LOKALNE PRAWO, WYTYCZNE I ZALECENIA. NIE OPUSZCZAJCIE MIEJSCA ZAKWATEROWANIA DO CZASU POZNANIA WYNIKU TESTU❗️ 14. Na ten moment test na obecność przeciwciał u ozdrowieńców nie zastępuje testu PCR. Należy go przedstawić pielęgniarce na lotnisku. Jest bardzo pomocny, jeśli wynik testu wyjdzie niejednoznaczny. 15. Zgodnie z najnowszą rezolucją regionalnego rządu podwójnym testem i prewencyjną izolacją (na lotnisku i drugi między 5 a 7 dniem pobytu) są objęci: – rezydencji Regionu Autonomicznego Madery – maderscy emigranci i ich rodziny – maderscy studenci uczęszczający na uczelnie poza RAM Więcej informacji (niestety tylko po portugalsku pod numerem 800 24 24 20 lub +351 291 208 700)

————————————————————————

📌 SYTUACJA EPIDEMICZNA NA MADERZE

👉 od 16.03.2020 do 08.04.2021 odnotowano:

– 8511 potwierdzonych przypadków COVID z tego:

– 342 przypadków aktywnych z tego:

– 20 przypadków wykrytych przeprowadzonej dzięki procedurze testów na lotnisku

– 322 przypadków zakarzeń lokalnych

71 osób zmarło

————————————————————————

📌 O przywożeniu chorych z Portugalii kontynentalnej na Maderę Ponieważ ostatnio dostaję wiele zapytań na temat „sprowadzania” z Portugalii kontynentalnej na Maderę osób zakażonych Covidem chciałam wyjaśnić: – tak, to prawda ALE – ale są to jednostki (na ten moment 6 osób) Ponieważ na Maderze odnotowuje się bardzo mało przypadków osób przechodzących covida w najcięższej postaci, mamy w naszym szpitalu dużo wolnych miejsc. Tak więc kilku pacjentów w stanie cieżkim zostało przetransportowanych specjalnych samolotem z Lizbony na Maderę, a następnie przewieziono ich karetkami pod eskortą policji do szpitala.

‐——‐—————————————————————-

📌 OBOWIĄZUJĄCE RESTRYKCJE NA MADERZE Od godziny 00:00 13 stycznia do 12 kwietnia (wcznie) obowiązuje zakaz przemieszczania się w miejscach publicznych w dniach roboczych w godzinach 19:00 a 5:00, w weekendy i święta 18:00 – 05:00 z kilkoma WYJĄTKAMI. Te które najbardziej interesują turystów to:

👉 przemieszczanie się z powodów zdrowotnych

👉 przejazdy na i z lotniska

👉Sklepy (włącznie z supermarketami), bary, restauracje i podobne, oraz firmy świadczące usługi zostaną zamknięte o godzinie 18:00, w weekendy o godzinie 17:00. Wyjątek stanowią m.inn. apteki oraz stacje benzynowe (tylko usługa dotankowania).

👉 Restauracje i bary mogą pacować przez cały tydzeń, włącznie z weekendami, w systemie take away od 18:00 do godziny 22:00 tyko i wyłącznie z opcją dostarczenia do domu. Przydatne apki: Kolmi, Comer em casa, Bringit, Glovo, Ubereats

👉 Osoby udające się na Porto Santo samolotem lub drogą morską (Lobo Marinho) muszą przedstawić negatywny test PCR wykonany do 72 godzin przed podróżą. Po zakupieniu biletu na prom lub samolot, należy zarejstrować się na stronie madeirasafe.com Wybrać miejsce podróży (Porto Santo). Podać numer biletu i datę podróży. Po rejestracji pasażer dostanie maila z umówioną wizytą w szpitalu Nelio Mendonça w Funchal na wykonanie testu. Przed podróżą należy załączyć do aplikacji madeirasafe wynik negatywnego testu PCR. Koszt testów jest po stronie Madery. Ponad to nadal obowiązują restrykcje wprowadzone w listopadzie 2020:

👉 Obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu i w miejscach publicznych, z wyjątkiem następujących sytuacji: – uprawianie sportu – spacer w górach i na lewadach – przebywania na plaży – dzieci poniżej 6 roku życia Za brak maseczki grozi mandat w wysokości 100 – 500 euro.

👉 Bary: obowiązek zachowania bezpiecznej odległości między osobami. Zakaz przebywania w grupach liczących powyżej 5 osób, z wyjątkiem rodzin,

👉 Restauracje i podobne: obowiązek zachowania bezpiecznej odległości między osobami. Zakaz przebywania w grupach liczących powyżej 5 osób, z wyjątkiem rodzin,

👉 W barach i restauracjach mogą przebywać i tylko będą obsługiwai klienci siedzących przy stolikach,

👉 Dyskoteki zostały zamknięte 👉 50% redukcja liczby osób przebywajcych na terenie siłowni. Zakaz organizacji w zamkniętych pomieszczeniach ćwiczeń w grupach liczących więcej niż 3 osoby, wliczając już trenera

👉 Podczas uroczystości religijnych dopuszcza się obecność wiernych nie przekraczającej 50% ilości miejsc w kościołach, zawsze z zachowaniem bezpiecznej odległości między wiernymi.

👉 Środki transportu publicznego i prywatnego: wykorzystanie przez pasażerów maksymaknie 2/3 dostępnych miejsc,

👉 Zakłady fryzjerskie: 50% redukcja liczby osób przebywajcych na terenie salonu,

👉 Aktywności morskie (rejsy, nurkowanie): 50% redukcja maksymalnej ilości uczestników

👉 Parki zabaw: 50% redukcja maksymalnej ilości osób mogących przybywać na terenie parku, z wyznaczonym maksymalnym czasem pobytu 60 minut,

👉 Oragnizacja ślubów, chrztów i innych imprez o charakterze religijnym powyżej 15 osób jest jest zawieszona do odwołania

👉 Są realizowane wycieczki objazdowe, piesze, rejsy. Są otwarte atrakcje turystyczne i kulturalne. Pracują również wypożyczalnie samochodów.

👉Mecze piłki nożnej odbywają się bez publiczności.

‐‐————–‐————‐——————————————-

📌STANOWISKO POLSKIEJ AMBASADY W LIZBONIE:

📢 W związku z kierowanymi do Referatu Konsularnego Ambasady licznymi zapytaniami dotyczącymi przyjazdów turystycznych do Portugalii 🇵🇹, informujemy, że: 🔹 Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne ➡️ https://bit.ly/2TbtAon 🔹 Mając na uwadze panującą obecnie pandemię, poszczególne kraje mogą doraźnie wprowadzać środki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa, co może prowadzić do poważnych ograniczeń np. w przemieszczaniu się; 🔹 Każda osoba znajdująca się na terytorium danego kraju podlega jego prawodawstwu. Wjeżdżając na teren danego państwa, podróżny decyduje się podlegać panującym w nim przepisom (w tym zasadom wynikającym z COVID-19); 🔹 W ostatnim czasie odnotowujemy coraz więcej przypadków obywateli RP, u których po przyjeździe do Portugalii stwierdza się zakażenie wirusem SARS-CoV-2; 🔹 Osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2 poddawane są w Portugalii kwarantannie trwającej do chwili uzyskania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2, co w niektórych przypadkach trwa wiele tygodni; 🔹 Uprzejmie informujemy, że Konsul RP ma bardzo ograniczone możliwości pomocy w przypadku osób, u których zdiagnozowano obecność COVID-19 lub odbywających kwarantannę. Konsul RP nie ma możliwości zwolnienia polskiego obywatela z przestrzegania obowiązującego w Portugalii prawa. Nie może także umożliwić powrotu do kraju przed zakończeniem kwarantanny, ani przyspieszyć badań. Konsulat apeluje o niepodejmowanie w najbliższym czasie żadnych podróży do Portugalii, które nie są konieczne.

‐——————–‐—————————————————-

📌 Gdzie na Maderze można wykonać testy PCR i jaki jest ich koszt?

👉 Test PCR można przeprowadzić w Hospital Particular w Funchal: https://www.grupohpa.com/en/units/madeira/clinics/madeira-medical-center/?fbclid=IwAR35QOmpj6_SfV5aXYLEAfdgQvP_oq-ia6SQNPTkSR6u79ZNKbUX87YXhRA Cena testu wynosi 125 euro. Czas oczekiwania na wynik około 12 godzin. Na realizację testu należy umówić się co najmniej 24 godziny wcześniej telefonicznie: +351 291 00 33 00 lub mailowo: covidhpm@grupohpa.com W mailu proszę podać imię i nazwisko, datę urodzenia, adres i nr telefonu i date kiedy najpóźniej musicie wykonać test.

👉Test PCR i test antygenowy można przeprowadzić w Clinica da Sé: https://www.clinicadase.pt/index.php Test PCR w cenie 125 euro. Czas oczekiwania na wynik około 12 godzin. Test antygenowy w cenie 20 euro. Czas oczekiwania do 30 minut. Na realizację testu należy umówić się co najmniej 24 godziny wcześniej telefonicznie: +351 291 20 76 76 lub mailowo: sara.pestana@clinicadase.pt W mailu proszę podać imię i nazwisko, datę urodzenia, adres i nr telefonu i date kiedy najpóźniej musicie wykonać test. Na oba testy należy się wcześniej w klinice umówić. Ponieważ pojawiają się kolejne klinki oferujące wykonanie testów PCR, aktualną listę znadziecie tutaj: http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/corona-virus-(covid-19)/list-of-laboratories-covid-19pcr-tests-%E2%80%93-madeira Zasady rejestracji są podobne a ceny testów takie same. UWAGA! Osoba, u której test wykaże obecność covida, zostanie objęta nie wyleci z Madery i zostanie objęta 2 tygodniową kwarantanną NA SWÓJ KOSZT.